Artykuł sponsorowany

Jak dbać o soczewki kontaktowe? Porady dla początkujących

Jak dbać o soczewki kontaktowe? Porady dla początkujących

Soczewki kontaktowe są świetną alternatywą dla okularów, ale wymagają odpowiedniej pielęgnacji i dbałości. W tym artykule przedstawiamy kompleksowy poradnik dla osób, które zaczynają swoją przygodę z soczewkami.

Jak prawidłowo dbać o soczewki kontaktowe?

Zanim zaczniemy manipulować soczewkami kontaktowymi, bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny dłoni. Należy je dokładnie umyć ciepłą wodą z mydłem, a następnie osuszyć ręcznikiem papierowym lub czystym ręcznikiem lnianym. Unikajmy używania ręczników frotte, gdyż mogą one pozostawiać na dłoniach drobne włókna, które mogą dostać się na soczewki.

Soczewki kontaktowe powinny być przechowywane w specjalnych pojemnikach, które są przeznaczone do tego celu. Pojemnik powinien być regularnie myty i wymieniany co najmniej raz na trzy miesiące. W przypadku soczewek jednodniowych, po ich zdjęciu należy je wyrzucić. Soczewki wielokrotnego użytku natomiast powinny być przechowywane w płynie do soczewek, który utrzymuje je w odpowiedniej wilgotności i zapewnia ich czystość.

Zakładanie soczewek kontaktowych może być na początku trudne, ale z czasem staje się coraz łatwiejsze. Ważne jest, aby zawsze zakładać soczewki na czyste, suche dłonie. Należy unikać dotykania soczewek paznokciami, gdyż mogą one uszkodzić delikatny materiał. Soczewki powinny być zakładane na oko tak, aby ich brzegi przylegały do rogówki. Zdejmowanie soczewek kontaktowych we Wrocławiu odbywa się poprzez delikatne przesunięcie ich na białkówkę oka i ściągnięcie palcami.

Soczewki kontaktowe wymagają regularnego czyszczenia, aby pozbyć się osadów i bakterii. W przypadku soczewek wielokrotnego użytku, należy je czyścić codziennie przy użyciu płynu do soczewek. Płyn ten nie tylko dezynfekuje soczewki, ale również nawilża je i usuwa osady białkowe. Po umyciu soczewek należy je opłukać wodą i umieścić z powrotem w pojemniku z płynem.

Na początek warto wybrać się do specjalisty, który pomoże nam dobrać odpowiednie soczewki i nauczy, jak prawidłowo je zakładać i zdejmować. W pierwszych dniach noszenia soczewek warto zacząć od krótszych okresów, stopniowo je wydłużając. W ten sposób nasze oczy będą mogły się przyzwyczaić do obecności soczewek. Jeśli odczuwamy dyskomfort podczas noszenia soczewek, warto skonsultować się z lekarzem okulistą.

Regularne wizyty u okulisty są niezbędne dla osób noszących soczewki kontaktowe. Lekarz sprawdzi stan naszych oczu oraz dostosuje parametry soczewek do naszych potrzeb. Ponadto, okulista może udzielić porad dotyczących pielęgnacji soczewek oraz zalecić ewentualną zmianę rodzaju soczewek lub płynów pielęgnacyjnych.

Aby uniknąć problemów ze zdrowiem oczu, należy przestrzegać zasad higieny oraz dbać o prawidłową pielęgnację soczewek. Unikajmy noszenia soczewek dłużej niż jest to zalecane przez producenta, a także pływania w nich w basenie czy morzu. Jeśli odczuwamy suchość oczu podczas noszenia soczewek, warto zaopatrzyć się w nawilżające krople do oczu.